Abu Dhabi T10 League 2021: Squads, Schedule, Venues, Timing, Live Streaming

T10 league 2021 Schedule Abu Dhabi T10 will begin on January 28, 2021 at the Zayed Cricket Stadium with the defending champions Maratha Arabians taking on the Northern Warriors in a mouth-watering season opener.

World’s best cricketers in the business – from West Indian superstars Chris Gayle and Dwayne Bravo to Pakistani legends Shahid Afridi and Shoaib Malik – are set to enthral the audiences with their performances.

T10 league 2021 Schedule

Jan 28:

Match 1: Maratha vs Northern Warriors @ 5:30 PM (IST)

Match 2: Pune Devils vs Deccan Gladiators @ 7:45 PM (IST)

Match 3: Delhi Bulls vs Bangla Tigers @ 10:00 PM (IST)

Jan 29:

Match 1: Pune Devils vs Qalandars @ 5:30 PM (IST)

Match 2: Maratha Arabians vs Delhi Bulls @ 7:45 PM (IST)

Match 3: Deccan Gladiators vs Team Abu Dhabi @ 10:00 PM (IST)

Jan 30:

Match 1: Bangla Tigers vs Maratha Arabians @ 5:30 PM (IST)

Match 2: Team Abu Dhabi vs Qalandars @ 7:45 PM (IST)

Match 3: Northern Warriors vs Delhi Bulls @ 10:00 PM (IST)

Jan 31:

Match 1: Team Abu Dhabi vs Pune Devils @ 5:30 PM (IST)

Match 2: Bangla Tigers vs Northern Warriors @ 7:45 PM (IST)

Match 3: Qalandars vs Deccan Gladiators @ 10:030 PM (IST)



Stage 2:

1st Feb:

Match 1: 4th Group B vs 3rd Group A @ 5:30 PM (IST)

Match 2: 2nd Group B vs 1st Group A @ 7:45 PM (IST)

Match 3: 2nd Group A vs 3rd Group B @ 10:030 PM (IST)

2nd Feb:

Match 1: 1st Group A Vs 4th Group A @ 5:30 PM (IST)

Match 2: 2nd Group A Vs 4th Group B @ 7:45 PM (IST)

Match 3: 1st Group A Vs 3rd Group B @ 10:00 PM (IST)

3rd Feb:

Match 1: 3rd Group A Vs 1st Group B @ 5:30 PM (IST)

Match 2: 4th Group A vs 2nd Group B @ 7:45 PM (IST)

Match 3: 1st Group A vs 4th Group B @ 10:00 PM (IST)

4th Feb:

Match 1: 3rd Group B vs 4th Group A @ 5:30 PM (IST)

Match 2: 1st Group B vs 2nd Group A @ 7:45 PM (IST)

Match 3: 2nd Group B vs 3rd Group A @ 10:00 PM (IST)



Playoffs:

Qualifier: Feb 5

1st Place vs 2nd Place @ 5:30 PM

Eliminator 1: Feb 5

3rd Place vs 4th Place @ 7:45 PM

Eliminator 2: 5th Feb

Qualifier Runner Up vs Eliminator 1 Winner @ 10:00 PM (IST)

3rd Place Match: Feb 6

Eliminator 1 runner up vs Eliminator 2 runner up @ 7:45 PM (IST)

GRAND FINAL: FEB 6

Winner of Qualifier Vs Winner of Eliminator @ 10:00 PM (IST)

The Abu Dhabi T10 League is a round-robin followed by Eliminators and the Final. Shaji Ul Mulk, the chairman of T10 League is also its’ founder. The marquee T10 tournament witnessed a live draft on Wednesday (December 23) where eight teams were separated into two groups of four teams each.

T10 league 2021 Schedule